Archiwum grudzień 2018


Koło Podbiegunowe Północne
17 grudnia 2018, 11:49

Mimo iż panują tam bardzo niskie temperatury, warto wybrać się w okolice bieguna, by ujrzeć zorze polarne. Wspaniałe widowisko jest obserwowalne nocą. Nie jest do końca poznany mechanizm ich powstawania, prawdopodobnie wpływ na ich tworzenie się ma wiatr słoneczny. Zorze są szczególnie piękne co 11 lat, w czasie wysokiej aktywności słonecznej – podczas szczególnie silnych rozbłysków zorze widywane są w okolicy 50. równoleżnika, a nawet w krajach śródziemnomorskich. 

Jezioro Asfaltowe
16 grudnia 2018, 11:44

Jezioro znajduje się na wyspie Trynidad w Ameryce Środkowej. Jest to największy zbiornik smoły na świecie. Zajmuje powierzchnię 44 ha i ma 82 metry głębokości. Powstało ok. 50 milionów lat temu z rozkładających się szczątków żyjątek morskich. W wyniku procesu gnicia wytworzyły się węglowodory które przenikały przez skały na powierzchnię ziemi. Słońce spiekło je na skorupę, po której można chodzić. Jezioro jest w nieustannym ruchu – asfalt przesuwa się od środka zbiornika ku jego brzegom. W zagłębieniach pomiędzy spieczonymi płatami asfaltu gromadzi się woda deszczowa, która tworzy setki małych strumyków. Na skutek wydzielania się gazów, czasem od strony jeziora da się usłyszeć dziwaczny bulgot.

Pamukkale
15 grudnia 2018, 11:42

Są to gorące źródła wypływające ze zbocza góry Cal Dagi w Anatolii w Turcji. Woda mająca temperaturę ok. 37 stopni Celsjusza niesie ze sobą rozpuszczone sole wapnia, które wytrącają się na zboczu góry, tworząc malownicze nacieki skalne w formie tarasów, w których gromadzi się woda termalna. Większość kaskad jest śnieżnobiała. W czasach starożytnych przybywali tu Rzymianie, by leczyć choroby skórne, krążenia oraz reumatyzm. Dziś Pamukkale również jest odwiedzane przez turystów, jednak do kąpieli przeznaczono tylko południową część basenów, ze względu na ochronę tego niezwykłego tworu natury.

Altiplano
14 grudnia 2018, 11:38

Altiplano to andyjski płaskowyż położony w Boliwii i Peru. Znajdują się tu jeziora Titicaca, Poopó oraz wiele innych słonych zbiorników wodnych. Ciekawym tworem jest solnisko Salar de Uyuni. Jest to pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Zajmuje powierzchnię 10 582 km², co czyni go największym solniskiem świata. Każdej zimy wypełnia się ono wodą deszczową, która wyparowując latem pozostawia warstwę soli grubą na 6 metrów. Na południowym krańcu Altiplano rosną jedynie kaktusy. Znajdujące się tam jeziora mają różną barwę – od ceglastoczerwonej przez zieloną i srebrzystą po turkusowe. Jest to uzależnione od minerałów zawartych w soli.

Old faithful
13 grudnia 2018, 11:35

Znajdujący się w najstarszym na świecie parku narodowym Yellowstone, najsławniejszy gejzer świata jest nieprzerwanie aktywny od co najmniej 200 lat. Nazwa „Old Faithful” (dosł. „stary wierny”) została mu nadana przez ekspedycję w 1870 – wiąże się ona z tym, iż gejzer wybuchał w bardzo regularnych odstępach czasu. Dziś, na skutek trzęsień ziemi, Old Faithful nie wybucha już z taką dokładnością jak wtedy. Gejzer wyrzuca średnio 30 tys. litrów wody na wysokość ok. 40-45 metrów. 
W Yellowstone można zobaczyć wiele innych gejzerów, a także wielkie połacie lasów, jeziora, gorące źródła oraz klify zbudowane ze szkła wulkanicznego zwanego obsydianem.